Bilgi Bankası Genel Ne Nedir

HDD ve SSD Arasındaki Farklar

En çok kullanılan ve karşılaştırılan disk türleri olan HDD ve SSD Diskler arasındaki farkları hız, titreşim, enerji açısından değerlendirip sizlere bu yazıda paylaşacağız.

Öncelikle SSD Disklerden başlamak gerekirse, SSD Diskler herhangi bir çelik disk barındırmadığından fiziksel olarak baktığımızda flash disk entegrelerine benzer yapılardadır. RPM olarak bilinen dakikada 7200,5400 gibi fazla enerji isteyen olgulardan uzak olmasından dolayı SSD disklere ulaşım süresi HDD ile arasındaki ilk farktır. Bu konumuzda sizin de tahmin edeceğiniz gibi SSD Diskleri öveceğiz. Bütün bu avantajlarına rağmen HDD disklerin varlığını sürdürüyor olmasının ana sebebi maaliyet farkıdır. Yani siz 200 GB SSD diskte istediklerinizi yapabilecekken maaliyetinden dolayı 32 GB gibi değerler kullanabiliyorsunuz.

Yazımızın daha detaylarına inmeden önce sizlere bir video izletmek istiyoruz. Samsung’un çeşitli testler ile SSD ve HDD arasındaki farkı anlatmaya çalışılan bu videoyu inceleyebilirsiniz.

 

Karşılaştırılan laptoplar eşit donanıma ve tamamen eşit koşullarda bilgisayarlardır ve aralarındaki tek fark bir tanesi HDD, bir tanesi SSD olmasıdır. Gördüğünüz gibi performans özelliklerin tamamında SSD büyük bir fark yaratıyor. Hadi performans ile çok bir işimiz yok diyelim ki son yapılan Titreşim Testi’de gerçekten şaşırtıcı düzeyde SSD’nin fark yarattığı görülüyor. Gerçekten güçlü bir dayanıklılığa sahip olan SSD Diskler aynı zamanda performans açısından da çok etkili. Aynı zamanda şunu da ekleyelim genel bilinen kanı daha performanslı çalışan her şey daha fazla enerji sarfiyatına neden olacaktır. Ancak disk konusunda bu böyle değil. SSD Diskler bu kadar performanslı oldukları gibi aynı zamanda pil dostu olarak da karşımıza çıkıyor. Tam dolu pili HDD disk ile 3 saat kullanabiliyorken SSD ile çalışan bilgisayarlar 4 saat kadar bir süre sonra pili bittiğini görüyoruz. Buda SSD’nin daha az enerji sarfiyatına sahip olduğunu kanıtlıyor.

 

Leave a Comment