Bilgi Bankası Ne Nedir

En iyi Webmaster kaynakları

En iyi Webmaster kaynakları

Sizlere gerekli script ve kodları kolayca bulabilirsiniz. Az bir zaman içerisinde hayalinizdeki web sitenin sahibi olun.

Programlama dili bilmek ve webmaster olmanın pek az bağlantı olsa da aynı şeyler değillerdir. Webmaster, web sitesinin oluşturmasını sağlar ve yönetiminde bulunur. İnternet sitesi oluşturmak için ve yönetiminde bulunmak içince programlama dili bilmek zorunda değilsiniz.  Her webmaster’ın temel olarak bilmesi gereken yazılım dili HTML’dir.

Yazılım dillerinden olarak tanımladığımız HTML (Hypertext Markup Language), barındırıcı içerisinde gerçekleşen olayları değil de içeriğin tarayıcı üzerinde nasıl gösterileceğini belirten işaretlemeden oluşur.

Örneğin, sayfa kodlarında bir ifadeyi <H1> ve </H1> etiketleri arasına almak, onu “başlık olarak işaretlemek” anlamına gelir. Tarayıcı başlık olarak işaretlenen cümlenin diğerlerinden belirli oranda daha büyük gösterilmesi gerektiğini bilir ve HTML kodlarını yorumlarken <H1> ve </H1> etiketleri arasında kalan ifadeyi büyütür. Kısacası HTML; İnternet Explorer, Firefox, Opera, Chorme gibi tarayıcı programların anladığı dildir. HTML etiketlerinin ne işe yaradığını gösteren bir kaynak yardımıyla kısa sürede bu dili çözebilir ve rahatça sayfalar tasarlar hale gelebilirsiniz.

WEB SİTESİNİN VİTRİNİ

HTML kodlarını web sitesinin vitrinin benzetebilirsiniz. Bir veritabanıyla yada başka online kaynaklara bağlantı içermeyen, yalnızca webmaster’ın yapım aşamasında eklediği sabit içerikten oluşan web siteleri, yalnızca bu vitrin kısmına sahiptir. Örneğin kendinizi tanımak amacıyla oluşturacağınız kişisel sayfanız yalnızca HTML kodlarından oluşabilir. Ziyaretçiye hoş geldin diyen ana sayfa, özgeçmişinizin metin olarak bulunduğu bir tanıtım sayfası ve resimleriniz den oluşan bir galeri sayfası… tüm bunlar Expression Web yada Dreamweawer gibi bir web tasarım programında dakikalar içinde oluşuturabilirsiniz.

WEB SİTESİNİN MUTFAĞI

Expression Web ve Dreamweaver gibi düzenleme programlarıyla durağan web sayfaları hazırlamak, Word’de yazı yazmaktan çok da farklı sayılmaz. Sahip olduğunuz metin, resim ve animasyonları sayfanıza yerleştirir, biçimlendirirsiniz. Oysa işin içine dinamik olarak siteye eklenen ve site üzerinde düzenlenen bilgiler girdiğinde farklı bir boyut oluşuyor. Bu durumda, örneğin bilgiler veritabanına bağlanarak gerekli işlemleri gerçekleştirebilecek bir yazılıma ihtiyaç var. İşin programcılık tarafı da burada devreye giriyor. Web sitenizin sahip olmasını istediğiniz özelliklere göre program altyapınızı oluşturabilirsiniz.

Programcılığı okullarda ve eğitim merkezlerinde öğrenenlerin yanında, kendi çabalarıyla kitaplardan ve inter sitelerindeki makalelerden öğrenenlerin sayısı da oldukça fazla. İnternette doğru adrese başvurduğunuzda, size yol gösterecek bilgilerden de öte, hazır çalışmalar edinebiliyorsunuz. Çeşitli web sitelerinden indirebileceğiniz hazır scrip’leri sunucunuza yükleyerek ciddi fonksiyonlara sahip bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Dahası, web sitenize ihtiyacınıza göre yeni uygulamalar eklemek de elinizde. Çalışmalarını web’de diğerleriyle paylaşan yazılımcıların sayısı o kadar çok ki, ücretsiz olarak kullanıma sunulan web uygulamaların sayısı günden güne hızla artıyor. Webmaster’lara ücretsiz kaynaklar sunan başarılı web sitelerinden bazılarını inceleyeceğiniz. Kolayca kurabileceğiniz hazır portallar, resim galerileri, anketler, testler, ziyaretçi defterleri ve forumlar gibi birçok uygulama bu makalede sizleri bekliyor.

ASP ve ASP.NET Kaynağı

www.codeproject.com

Microsoft ürünleri üzerinde uygulama geliştiren seçkin programcıları bir araya getiren CodeProject.com, yalnızca webmaster’lar için değil, genel anlamda programcılar için çok iyi bir kaynak. Site’de ASP ve ASP.NET ortamında hazırlanmış uygulamalardan Windows’ta çalışan masaüstü programlarına kadar birçok makale ve kod örnekleri bulunuyor. CodeProject’in en önemli özelliği, örnek uygulamaların hazırlayan programcının anlatımıyla sunulması. Web sitenizde kullanacağınız uygulamayı bir çırpıda indirebileceğiniz gibi, hazırlayan programcının açıklamarını inceleyebilr, hangii kod bölümlerinin ne amaçla yazıldığını ayrıntılarıyşa öğrenebilirsiniz.

CodeProject çok geniş bir yelpazede örnekler içerse de site içinde yolunuzu bulmak oldukça kolay. Kullanışlı bir menü ve başarılı arama işlevi sayesinde ihtiyacınız olan uygulamalara kısa srede ulaşabiliyorsunuz. Herhangi bir makaleyi görüntülemek ya da kaynak kodlarını indirebilmek için üyelik zorunlu tutulmamış. Sitenin sol tarafındaki menüde bulunan Web Develoment başlığı altında bolca zaman geçirerek AJAX ve Atlas kontrollerinin kullanımından Siverlight makalelerine kadar birçok kaynağı inceleyebilirsiniz.

Binlerce PHP Uygulama

www.hotscripts.com

CodeProject çok geniş bir arşive sahip olsa da burada PHP uygulamaları yer almıyor. Sahip olduğunuz hosting paketi ya da geçmiş tecrübeleriniz yüzünden yalnızca PHP uygulamalarıyla ilgileniyorsanız Hotscripts’e başvurmanızda yarar var. Hotscrtipts’de bir çok farklı programlama dili ve ortamına fair içerik var fakat PHP belirgin şekilde ağır vasıyor. Sitede 14 binin üzerinde PHP uygulaması bulunuyor. Bunun yanında C ve C#, Flash, Ruby on Rails, XML, ASP, CFML, Java, Python, ASP.NET, CGI ve Perl, JavaScript dillerinde hazır uygulamalar bulabiliyorsunuz. Site ASP ve ASP.NET konularında da boş değil. 3 binin üzerinde klasik ASP uygulaması ve ASP.NET uygulaması buradan edinilebiliyor.

Hotscript’deki uygulamaların ne yazık ki tümü ücretsiz değil. Bazı uygulamalar kişisel kullanım için ücretsizken bazıları da ücretsiz olarak denenebiliyor. Yine de aradığınız konudaki bütün uygulamaları tek tek incelemenizde yarar var. Bazı durumlarda işini çok iyi yapan bir script için minik ücret ödemeyi göze alabilirsiniz. Çünkü Hotscript’de gerçekten profesyonel uygulamalar bulabilirsiniz

Sayfasınızı Süsleyecek JavaScript’ler

http://javascript.internet.com

Web sitenizin arka planında kullandığınız programlama dilinden bağımsız olarak tarayıcı tarafında çalışacak JavaScript’ler kullanabilirsiniz. JavaScript’ler bir çok fonksiyon sağlayabildiği gibi web sitenizin sayfalarını renklendirecek efektler de sunuyor. Bu konuda web’deki en iyi kaynaklardan javascript.internet.com adresinde yer alıyor. Hareketli menüler, resim efektleri, imleç efekltleri, metin efektleri, tarih-saat gösteren kodlar gibi sayfalarınızda kullanabileceğiniz bir çok JavaScript bileşenini bu adresten indirebilirsiniz. İlerleyen bölümlerde JavaScript’lerin sayfalara nasıl eklendiğine kısaca değineceğiz.

TÜRKÇE KAYNAKLAR

Webmaster’ların başvurabileceği başarılı Türkçe kaynaklar da mevcut.

ASP ve ASP.Net ortamları için hazırlanmış uygulamalar içeren www.aspindir.com bunlardan biri. Sitede 3000’e yakın ASP ve 200’ün üzerinde ASP.NET uygulamasına ulaşabiliyorsunuz. Büyük çoğunluğu Türkiye’dek paylaşımcı programcılar tarafından hazırlanmış olan script’lerin bir kısmı da yabancı örneklerin Türkçe’ye çevrilmiş halleri. Özgün kodların bazılarını kullanmak için yapımcıya telif ücreti ödemeniz gerekebiliyor. Hazır kodları kullanmanın bir adım ötesine geçerek işin tam anlamıyla nasıl yapıldığını öğrenmek isteyenler için makalelerin yayınlandığı Tükçe sitelere de yer vermeliyiz. Bunlardan biri, ASP.NET konusunda makalelerin ve örnek kodların yer aldığı www.yazgelistir.com. Site, alanında yetkin programcıların özverileriyle oluşturulmuş kapsamlı bir makale arşivine sahip. Makaleleri okumak için üye olmanız gerektiriyor. Yazgelistir.com’un programcılara tartışma ve danışma ortamını sunan aktif bir forumu var. Yine ASP ve ASP.NET konularında makaleler bulabileceğiniz bir diğer adres de www.maxiasp.com.

PHP ile ilgilenen webmaster’lar için önerebileceğimiz web siteleriyse www.Ceviz.net, www.Turk-PHP.com ve www.Scriptci.com.

Hazır Scriptler’i Kullanırken

Programcılık konusunda ilerlemenin şüphesiz en iyi yolu bu işin okulunu okumak ya da bir özel eğitim kurumunda kurs almak. Tabii daha önce de belirttiğimiz gibi bu yolların dışında kendi çabalarınızla da çok iyi yerlere gelebilirsiniz. Eğitim almayı düşünmüyorsanız, haır script’leri kullanarak başarılı we siteleri yaratabilseniz de önerimiz web’deki makaleler üzerinden gitmeniz. İhtiyacınız olan bir program parçasını olduğu hazır alıp kullanacak olsanız bile, yapımcının konu üzerindeki açıklamalarını inceleyerek zamanla kodlar üzerinde hakimiyet kazanabilirsiniz.

Olası Problemler

Birçok webmaster, programlama dil ve ortamları hakkında bilgi sahibi olmadan önce elde ettiği ücretsiz scriptleri kullanarak işe başlar, İlk sorunlar da bu script’lerin kurulumu sırasında kendini gösterir.

Klasik ASP: Aspindir.com gibi bir kaynaktan bir klasik ASP uygulması indirdiğinizde, bunu Windows sunucunuza kurarken bazı ayrıntılar gözden kaçabilir. Bu konuda en sık yaşanan problemler veritabanı yolu ve adının değiştirilmesi, veritabanı klasörüne yazma izni verilmesi ve varsayılan kullanıcı adı ile parolaların değiştirilmesi konusunda oluyor.

Bir uygulama kurmadan önce açıklama dosyasını dikkatle okumanızda fayda var. Sunucunuza FTP üzerinden yüklediğiniz uygulamanın kullanacağı veritabanı yolunu çoğu zaman bir dosyaya müdahale ederek değiştirmeniz gerekir. Bağlantı satırının nerede olduğu büyük ihtimalle yapımcı tarafından açıklama dosyasında belirtilmiştir. Bu adımı tamamladıktan sonra yapmanız gereken, veritabanı klasörüne yazma izni verildiğinden emin olmaktadır. Yazma izinleriyle ilgili düzünlemeyi genellikle hosting’inizin kontrol panelindeki dosya/klasör yönetimi bölümünden yapabilirsiniz. Problem yaşarsanız hosting firmanızdan destek alabileceğinizi aklınızda bulundurun.

Dikkat: Aspindir.com gibi kaynaklardan edineceğiniz ücretsiz script’ler çok sayıda webmaster tarafından kullanıldığından, hacker’ların ilgi gösterdiği hedefler haline gelebiliyor. Güvenlik açısından script’inizi kurarken veritabaı adını tahmin edilemeyecek bir ifadeyle değiştirmeniz faydalı olacaktır. Aynı durum kullanıcı adı ve parolalar içinde geçerli. Scriptin kontrol panelie giriş için kullandığınız kullanıcı adı ve parola bilgilerini mutlaka değiştirmelisiniz. Tüm bu değişiklikleri nasıl yapacağınız genellikle açıklama dosyalarında belirtilir.

PHP: Hazır olarak indirip kullanacağınız PHP script’lerde de dikkat etmeniz gereken benzer konular bulunuyor. Genellikle Mysql veritabanı ile çalışcan script’leri kurarken çoğu şey otomatik halledilebilse de hosting kontrol panelinizde veritabanı oluşturmanız ve oluşturduğunz veritabanının adını kurulum sırasında berlirtmeniz gerekebilir. Burada da veritabanı adının özgün olmasına, kullanıcı adı ve parolasının kolay tahmin edilemez, olmasına dikkat etmelisiniz. Web sitenizin neredeyse tüm içeriği bu veritabanına saklanacağı için güvenliği sıkı tutmak gerekiyor.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da script’in otomatik kurulum sırasında değiştirme ihtiyacı duyacağı dosyalara yazma izni verilmesi. Çoğu PHP script kurulum sırasında işleri otomatik olarak hallederken sunucuda bulunan bazı dosyalarda değişiklik yapmaya ihtiyaç duyar. Sunucu dosyalara yazılmasına izin vermiyorsa, kurulum duraklayıp gerçekleşmeyebilir. Bu sorunu da hosting kontrol panelinizden gerekli izinleri vererek çözebilirsiniz.

JavaScript’ler Sayfaya Nasıl Eklenir ?

Başarılı bir kaynak olan Javascript.internet.com adresinde Javascript bulduğunuzu ve sayfanıza eklemek istediğinizi düşünelim. Genellikle script’i içeren JS uzantılı bir dosya oluşturarak sunucunuza yüklemeniz ve bu script’i çalıştıracak satırları sayfalarınızın HTML kodlarına eklemeniz gerekir. Script’in kendisini doğrudan <head> ve </head> etiketleri arasına yazabileceğiniz gibi, aynı yere

<script type=”text/javascript”src=OrnekScript.js”></script>

şeklinde bir satır ekleyerek dışarıdan çalıştırılmasını da sağlayabilirsiniz. Bu durumda JavaScript kodlarını OrnekScript.js adıyla kaydederek sunucudaki klasöre yüklemeniz gerekiyor. Tarayıcı bu sayfayı yorumlarken OrnekScript.js isimli script’i verdiğiniz adreste bularak çalıştıracaktır. Bazı script’ler her sayfanın <head> ve </head> arasında kalan bölümü yerine, işlev görecekleri herhangi başka bir yerine de eklenebilirler.

Leave a Comment