Genel

DMOZ Kapanıyor !

DUYURU

Belki bir çoğunuzun kendini paralayıp, kabul edilmediği veya yoğun çabalar sonrasında kabul ediliği DMOZ çok yakında tarihe karışacak. Web sitelerinizin botlar yerine insanlar tarafından kontrol edilip ve kabul edildiği, en eski, en hit dizin servislerinden biridir. DMOZ kendi instenet sitesi üzerinden “Önemli Duyuru” başlığı ile yapmış olduğu bildiride projenin 14 Mart 2017 tarihinde kapatılacağı belirtilmiştir.

 

 

DMOZ 1998 yılında kurulmuş, ilk adı “GnuHoo” daha sonra “NewHoo” adı olarak hayatına devam etmiştir. Daha sonraki dönemlerde Netscape tarafından satın alınıp adı “Netscape Open Directory” değiştirilmiştir. Netscape şirketi ise hemen 1 ay sonrasında AOL tarafından satın alınmıştır ve DMOZ artık AOL’un yönetimine gemiştir.

Bu yıllarda ise Google’ın yükselişe geçmesiyle birlikte kontrol insanlardan çıkarak arama motoru botlarının eline geçmiştir. DMOZ çalışmalarında insan kaynaklı internet sitesi dizini olma amacından vazgeçmemiştir.

DMOZ, Webmasterlar için kaliteli internet sitelerini gösteren en iyi uygulamalardan biriydi. DMOZ’un internet siteleri açısından kalite olguları olduğunu bile söyleyebiliriz. Ancak bundan sonra internet sitelerimizin DMOZ’a kayıtlı olup olmaması hiçbir şey ifade etmeyecek.

DMOZ, internetin en köklü projelerinden biriydi ve artık tarihe karışacak gibi görünüyor.

 

 

1 Comment

Leave a Comment