Bilgi Bankası Genel Ne Nedir

Cpanel Veritabanı Oluşturma

Merhabalar,

Bugün ki konumuz cPanel üzerinden veritabanı oluşturmak olacaktır. Veritabanı (Database) oluştururken yapılan bir çok hata/yanlış bulunmaktadır. İki adet yöntem vardır, bu yöntemleri sizlere resimli olarak göstereceğiz.

1.Yöntem

İlk olarak cPanel kontrol panelinize giriş yapmalısınız, ardından VERİTABANLARI bölümünden MySQL® Veritabanları kısmını seçerek giriş yapılmalıdır.

MySQL® Veritabanları kısmına giriş yaptıktan sonra en üst kısımdaki  Yeni Veritabanı Oluştur kısmından veritabanı adınızı yazarak veritabanınızı oluşturabilirsiniz.

Veritabanı adını oluşturduktan sonra MySQL Kullanıcıları Yeni Kullanıcı Ekle kısmından kullanıcı adınızı eklemelisiniz.

Kullanıcınızı da ekledikten sonra daha önce oluşturmuş olduğunuz Veritabanı adına eklemiş olduğunuz Veritabanı kullanıcısını tanımlamalısınız. Bu işlemi de Veritabanına Kullanıcı Ekle kısmından yapmanız gerekmektedir.

Bu adımı da geçtikten sonra karşınıza Kullanıcı Ayrıcalıklarını Yönet kısmı çıkacaktır. Bu alandan da TÜM AYRICALIKLAR‘ı işaretleyerek kayıt etmelisiniz.

Ve bu durumda veritabanı (database) oluşmuş olacaktır.

 

2.Yöntem (Basit)

Bu yöntem en basit olanıdır, bu yolu kullanarak veritabanlarınızı oluşturmanızı önermekteyiz. Cpanel kontrol panelinize giriş yaptıktan sonra MySQL® Veritabanı Sihirbazı kısmına tıklamalısınız.

MySQL® Veritabanı Sihirbazı kısmına girdikten sonra ilk önce veritabanı adınızı oluşturacaksınız.

Sonrasında kullanıcı oluşturma kısmı çıkacaktır, bu alandan kullanıcınızı oluşturmalısınız.

Kullanıcınızı da oluşturduktan sonra son adım olarak Veritabanına kullanıcı ekle bölümünden tüm izinleri vererek son adımı uygulamış olacaksınız.

Leave a Comment