Bilgi Bankası Ne Nedir

Alan Adı Zamanlaması

İnternet aleminin önemli ve gerekli buluşlarından olan Alan Adı’nın (Domain) bir yaşam süreci vardır, bu süreç ICANN tarafından belirlenmektedir.  Alan adlarının yaşam süreçleri uzantılarına göre değişiklik gösterebilmektedir ve genel olarak olarak 4 süreçten oluşmaktadır.

.com, .net, .org uzantıları için ortalama olarak alan adı bitiş tarihinden sonra 75 ila 90 gün süre tanınmaktadır.

Zamanlamayı sıralamamız gerekirse;

Aktif (Active) : Bu süreç domain’in aktif olduğu süreçtir. Domain sahibi tüm yetkilere sahiptir. Domain üzerinde istediği değişikliği yapabilir. Aynı zamanda normal fiyattan süresini uzatabilir.

Askı (On Hold) : Bu periyot sürecinde olan alan adları Whois’de sorguladığınızda status: “registrar-hold” olduğunu görebilirsiniz. Eğer bitiş tarihini geçen bir alan adınız var ise olarak bu periyoda girer. Bu süre zarfında alan adı mevcut fiyat üzerinden herhangi bir fark ödemeden yenileyebilr veya süresi uzatılabilir. Fakat bu süre içerisinde domain ulaşılamaz ve mailleriniz kullanılmaz duruma gelir. Bu periyodun süresi her firmaya göre değişiklik gösterebilir.

Rehinde (Redemption) : Bu periyot cezalı olarak domain’in yenilenebileceği son periyottur. Bu süre bittikten sonra domain tamamen silinir herhangi bir yenileme işlemi yapılamaz. Bu periyotta farkına varır ve domain adresinizi yenilemek istersiniz ek bir ücret ödeyerek yenileyebilirsiniz. Aynı şekilde bu ücret ve alan adı süresi firmaya göre değişiklik göstermektedir.

Silinme (Pending Delete) : Bu periyot “Geçmiş Olsun” periyodudur. Kurtama imkanı tamamen bitmiştir. Bu süreçten sonra domain tamamen silinir, bütün firmalardan satın alınabilir hale gelir.

Ortalama olarak toplam 70 ile 90 gün civarında süren bu süreç firmadan firmaya değiştiği için en doğru bilgiyi alan adı firmanızdan öğrenebilirsiniz.

Peki en iyi alan adı hizmetini hangi firmadan alırsınız ?

Hizmet ve desteklerinden dolayı sizlere önerebileceğimiz bir kaç firma bulunmaktadır.

1.Olarak sizlere Güzel Hosting firmasını önerebilirim. Bu firmadan destek konusunda her türlü yardımı alabilmektesiniz.

Güzel Hosting’e Giriş Yapınız

2.Olarak önerebileceğimiz güvenli firmalardan biriside TurHost firması olacaktır, bu firmada gayet güvelinir ve destek konusunda sorunlarınıza çözüm üretecek bir firmadır.

Turhost’a Giriş Yapınız

 

Leave a Comment